Pages

Istorija učenja

Istorija učenja na daljinu datira još od davne 1728. godine, kada je prvi put objavljen poziv za takvu vrstu edukacije. Caleb Phillips, „Teacher of new method od Short Hand“ je u časopisu Boston Gazette objavio oglas u kojem traži studente za izučavanje lekcija.
250px-Isaac_PitmanIsac Pitman, engleski učitelj stenografije, godine 1840. slao je poštom svojim učenicima kratke odlomke iz Biblije koje je trebalo da prepišu. Učenici bi, nakon što urade zadatak, poštom slali svoje radove učitelju.
Neki od zanimljivih datuma kroz istoriju učenja na daljinu:

➯ 1858. godine – Londonski univerzitet je, pored tradicionalnog učenja, nudio i kurseve na daljinu.
➯ 1996. godine – Djuk univerzitet prvi nudi globalne postdiplomske studije u oblasti menadžmenta, kombinujući onlajn i tradicionalnu nastavu.
➯ 1997. godine – Pojavljuju se alatke za onlajn učenje.
➯ 1998. godine – Nastao je termin e-learning.
➯ 2000. godine – Milijarder Majkl Sejlor donira 100 miliona dolara za stvaranje besplatnog onlajn obrazovanja na kvalitativnom nivou Ajvi lige.
➯ 2001. godine – Razvijen je Moodle, virtuelna obrazovna sredina.
Community
➯ 2003. godine – Počeo je sa radom 
➯ 2003. godine – 41% dece koja se obrazuju kod kuće učestvuju u učenju na daljinu.
➯ 2005. godine – Skoro 3,2 miliona studenata u SAD odabralo je makar jedan onlajn kurs na univerzitetu.
➯ 2006. godine – Čak 11.200 programa za koledž u SAD kreirani su tako da u potpunosti mogu da se sprovedu kroz onlajn učenje.
➯ 2009. godine – Youtube kategorija EDU predstavlja na hiljade besplatnih predavanja i Blackboard aplikacija za učenje na daljinu postaje dostupna preko Android platforme.
➯ 2011. godine – Učenje na daljinu postaje idealno rešenje za studente u Britaniji, kojima je trostruko povećana univerzitetska školarina.
➯ 2011. godine – 77 odsto američkih korporacija je koristilo onlajn učenje.
➯ 2012. godine – Sistemi poput Polycoma obezbeđuju obučavanje putem live streama.
➯ 2013. godine –  Svaki drugi osmak se za malu maturu priprema putem platforme za učenje na daljinu.
Zanimljivo je da je većina najranijih ideja o učenju na daljinu nastala upravo iz razmišljanja o ženama i njihovim potrebama. Ovo i nije tako čudno, budući da je učenje na daljinu bilo osmišljeno, pre svega, za one koji nisu u mogućnosti da nastavu pohađaju na tradicionalan način.
Žena, kao supruga i majka, nije mogla odvajati vreme za boravak van kuće u školi, te je jedino moguće rešenje za pripadnice ženskog pola koje su htele da se školuju bio taj da uče od kuće.

Нема коментара:

Постави коментар